Mnogi kažu da je ovo torta nekih nama davnih vremena, odnosno torta našeg detinjstva.. I meni je isto, s tim da je moja mama nikda nije pravila, jer je moja baba za sve prilike samo ovu tortu spremala! Obzirom da smo živeli stan do stana, svakom Vasinom tortom koju je moja baba Milka spremala smo se i mi sladili. Nisam je baš mnogo marila kao dete, pošto mi se ni šaum, a ni pomorandža u filu nisu dopadali (ni dan-danas ne jedem šampite), ali sam je svakako zapamtila kao tada svima omiljenu poslasticu.
Странице
▼
петак, 24. фебруар 2017.
понедељак, 20. фебруар 2017.
Salata od krompira i dimljenog lososa
Kada se na Coolinarici u novembru igrala igrica "Srce od šefice" i spremala se jela po mojim receptima, ovo fino jelo je priremila i posvetila mi ga je moja mila Inoča. Nije joj to pravo ime, Mirjana je, ali se meni toliko sviđa njen nik na Coolki da joj se tim imenom obraćam, ili joj tepam Inočka. A ni njoj ne smeta, voli to svoje drugo ime..
уторак, 14. фебруар 2017.
Posna torta sa vinom i orasima
Par godina unazad sam se na dan svetog Trifuna sladila poslasticama sa vinom, pa ne vidim razlog da i ove godine isto to ne uradim. U moru srdaca, cvetića i sladunjavih sadržaja kojima smo preplavljeni ovih dana, ja ipak glasam za vino! 🍷
понедељак, 6. фебруар 2017.
Gizzada - kokos kolačić sa Jamajke
Za ovaj kolačić sam čula od moje drugarice Saške. Gledala je na Travel TV emisiju o Jamajci u kojoj se pominjao ovaj kolač, a par dana kasnije u telefonskom razgovoru mi ga je oduševljeno pominjala kao nešto što bi bilo interesantno da isprobam. Toliko me je zaintrigirala da sam se bacila u potragu za receptom!
Za gizadu ranije nisam čula, a nema je nigde ni na blogovima sa prostora ExYu. Ikopala sam ga prvo na YouTube, a kasnije našla i na nekim jamajkanskim sajtovima.
Za gizadu ranije nisam čula, a nema je nigde ni na blogovima sa prostora ExYu. Ikopala sam ga prvo na YouTube, a kasnije našla i na nekim jamajkanskim sajtovima.
Ovo je na Coolinarici bila slika dana 12. februara 2017. godine |
Inače je kolač gizada ponos i zaštitni znak Jamajke, a pravi se od rendanog svežeg kokosa. Plod kokosa se i kod nas može nabaviti u bolje snabdevenim prodavnicama, a za njegovo otvaranje je potrebno malo spretnosti i tehnike.
Postupak je sledeći: Jednu od tri rupice na kokosu probušiti špicastim nožićem ili spiralnim otvaračem za vino. Iscediti kokosovu vodu u činijicu (odlična je za piće!). Velikim nožem ili satarom za meso lupkati po sredini kokosa vrteći ga u krug - dovoljno je da napravite nekoliko zareza koje će kasnije u rerni sami da se raspuknu od vreline. Izlupkani kokos staviti u zagrijanu rernu na 200°C oko dvadesetak minuta. Izvađeni kokos će na zarezanom mestu puknuti i na tom mjestu ga dalje nožem prepoloviti. Ostaviti par minuta da se prohladi, a zatim manjim nožem proći uz ivice kokosa kako bi se odvojilo "meso" od ljuske. Smeđu opnu kokosa oljuštiti nožićem za ljuštenje krompira.
Meni ga je moj Zoki zasekao brusilicom, izlupkao čekićem, nožićem povadio meso, oljuštio ga i nastrugao na sitno rende.. da ne arčim ruke.. 😊
Meni ga je moj Zoki zasekao brusilicom, izlupkao čekićem, nožićem povadio meso, oljuštio ga i nastrugao na sitno rende.. da ne arčim ruke.. 😊
Sastojci:
180 - 200 gr sirovog rendanog kokosa
220 gr smeđeg šećera
1/2 kašičice rendanog muskatnog oraščića
malo cimeta i/ili đumbira (u prahu)
malo cimeta i/ili đumbira (u prahu)
40 ml vode
15 gr (kašika) putera
1/2 kašičice soli
1 kašičica praška za pecivo
1 kašičica praška za pecivo
40 gr putera
100 ml hladne vode (ili pola mleko-pola voda)
Priprema:
- U sud ubaciti rendani kokos, šećer, vanilu, muskatni orah, po želji još neki začin i puter. Dodati vodu, promešati i staviti na srednje jaku vatru da proključa.
- Smanjiti vatru i kuvati masu stalno mešajući desetak minuta. Ostaviti nadev da se ohladi.
- Prosejati brašno, prašak za pecivo i so u sud za mešenje. Dodati puter isečen na kockice/listiće i hladnu vodu (ili mleko+vodu) i zamesiti testo. Staviti ga u streč foliju i ostaviti u frižider barem na pola sata.
- Ohlađeno testo rastanjiti na radnoj porvšini i čašom, ili okruglom modlicom, iseći krugove.
- Napraviti od svakog kruga korpicu sa mestom za nadev, tako što će se isvice testa prstima štipkati u krug oko kažiprsta druge ruke.
- Staviti korpice u namašćen pleh, obavezno ih izbockati viljuškom, pa ih peći 15 minuta na 180°C.
- Izvaditi pleh iz rerne, svaki kolačić napuniti nadevom i sve vratiti u rernu da se peče još petnaestak minuta. Paziti da se ne prepeku!
Gotove kolačiće odladiti i poslužiti. Moji prvi degustatori su bili Saška i naravno moj Zoki. Kažu da ništa slično nisu probali i da je gizada fenomenalna. Potvrđujem i ja - miris i ukus Kariba usred zime!
Iako se testo pravi uglavnom samo sa vodom, u ovom receptu sam videla da se umesto vodom zamesi mlekom, što je sigurno je ukusnije. Zato sam ja mešala pola mleko-pola voda. Takođe se u fil može dodati sitno rendani đumbir (sirovi), suvo grožđe, vanila ili mešavina začina (cimet, karanfilić, korijander, piment, muskatni oraščić, đumbir). U nekom od video klikpova sam videla da se testo ne peče odvojeno, nego se odmah nadeva i peče, pa može i tako..
среда, 1. фебруар 2017.
Pečeni komorač i karfiol
Prošle godine sam pisala da januar, što se tiče hrane, "ubija" - praznici, proslave i rođendani me svake godine načisto upropaste. Ove godine sam se provukla bez neke štete, odnosno nisam dodala skoro ni gram, a sve zbog lošeg vremena. Kada je početkom meseca napadao sneg nisam ni sanjala da ću skoro ceo januar da presedim u kući. U mojoj Nedođiji gde živim se ulice ne čiste, kolima se ne može do naše kuće, a do glavnog puta moraju da se kroz sneg prte stazice. Sneg, poledica i velika hladnoća su rezultirali time da su mi gosti odustali od ranije dogovorenih dolazaka, a mi otkazali odlaske na slavlja i rođendane. Samo smo u pauzi između dva snega obavili veliku kupovinu (gde smo navukli zalihe za mesec dana), a onda uživali u izolaciji. Sneg napolju, u kući gori vatrica - romantika kao u telenovelama..